[:al]Ky është orari më i përshtatshëm për seks nëse po përpiqesh të mbetesh shtatzënë[:]

274
Loading...

[:al]Shkencëtarët kanë zbuluar se koha ideale për të rënë shtatzënë është 7:30, kur kur sperma është më e fuqishme.

Hulumtimi i ri nga ekspertët e Spitalit Universitar të Zyrihut në Zvicër, sugjeron se sperma ka orën e vet të brendshme 24 orëshe dhe nivelet më të larta të koncentrimit të spermës gjenden herët në mëngjes.

Studimi gjithashtu zbuloi se spermatozoidi kishte morfologjinë më normale, e cila është madhësia dhe forma ideale për të fekonduar një vezë, gjatë muajve të verës.

Autorja kryesore Dr Brigitte Leeners, i Departamentit të Endokrinologjisë Riprodhuese të universitetit, tha: “Cilësia e spermës mashkullore ndryshon me ritme qarkulluese.

“Mbledhja e spermës në mëngjesin e hershëm, ku cilësia e farës ishte më e lartë, mund të përdoret për të përmirësuar pjellorinë natyrore si dhe fertilitetin që rezulton nga riprodhimi i asistuar”.

Ajo dhe ekipi i saj analizuan 12,245 mostra sperme nga 7,068 meshkuj, të moshës 25 deri në 40.

Mostrat u kontrolluan në mënyrë retrospektive për një numër faktorësh, duke përfshirë përqendrimin e spermës, numërimin total të spermës dhe lëvizshmërinë progresive.

Rezultatet sugjerojnë se cilësia e spermës ndryshon në mes orëve të ditës dhe muajve të vitit.

Dr Leeners, duke shkruar në revistën ‘Chronobiology International’, tha se sperma e mbledhur në muajt e pranverës, si marsi, prilli dhe maji kishte përqendrimin më të madh dhe koncentrimin e spermës.

Ajo shpjegoi: “Kampionet e farës të grumbulluara në mëngjesin e hershëm para orës 7:30 treguan nivelet më të larta në përqendrimin e spermës, totalin e spermës dhe morfologjinë normale, të gjitha me rëndësi statistikore.

“Për më tepër, në pranverë u gjet një rritje e konsiderueshme në përqendrimin e spermës dhe totalin e spermës, me ulje të ndjeshme në verë.

Në gusht të vitit të kaluar, një sondazh i veçantë nga një kompani shtesë për ushqimin zbuloi se të kesh marrëdhënie seksuale në orën 7.30 dhe afërsisht 45 minuta pas zgjimit – ishte koha optimale kur është fjala për uljen e tensionit të gjakut dhe nivelit të stresit dhe duke ju lënë të ndiheni të relaksuar për pjesën tjetër e dites.[:]

Loading...
Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here